Kopalnia Startupow

logo projektu
plik foto id: 1400002941
plik foto id: 1400002796

08 czerwiec 

„Kopalnia start-upów” kończy szlifować pierwsze diamenty

 

               

Dobiega końca pierwsza edycja katowickiego konkursu „Kopalnia Start-upów”. Już 10 czerwca spośród finałowej piątki zostaną wyłonieni laureaci, którzy otrzymają nagrody finansowe od Prezydenta Miasta Katowice, w tym dwuletnie pakiety najmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Do rywalizacji przystąpią medtechowe Healthly, Therapy Cave i HealthBot, związany z branżą beauty Maskup i reprezentujący Przemysł 4.0 i nanotechnologię Technic Group.

                Finałowa piątka bierze udział w rywalizacji już od marca. Najpierw wszyscy finaliści znaleźli się w gronie 10 najlepszych projektów wyłonionych spośród 49 zgłoszeń. Następnie przeszli pierwszy, wstępny program mentoringowy oraz zaprezentowali się podczas Demo Day. Po półfinale znów pracowali z mentorami, by w końcu przygotować się na swoje finałowe wystąpienia przed jury. Na ostateczne przekonanie jurorów, że to właśnie im należy się nagroda będą mieli 10 minut – 3 minuty tak zwanego elevator speech i 7 minut na rozmowę z jury, która powinna rozwiać wszystkie wątpliwości. „Elevator speech” to pojęcie wymyślone przez pracowników Apple, gdzie każdy z nich natykając się na Steve’a Jobsa w windzie miał przekonać go o swojej wartości dla firmy w czasie nieprzekraczającym podróży tą windą.

- Na początku konkursu mówiłem, że będziemy wydobywać innowacje. Liczba prawie 50 projektów, które przystąpiły do rywalizacji świadczy po pierwsze o tym, że Katowice to podatny grunt dla innowatorów, a po drugie, że samorząd może zaoferować atrakcyjne warunki wzrostu dla młodych biznesów. Za finałową piątką sporo pracy. Wystąpili już w półfinale i przeszli przez przygotowane przez nas dwa programy mentoringowe. Doszlifowali tam swoje pomysły, a najlepsza trzy projektu mogą liczyć na nagrody finansowe, które pomogą w ich wdrożeniu – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

                Na zwycięzców czeka aż 150 tysięcy złotych, w tym dwuletni pakiet najmu biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. W sumie pula nagród wynosi 330 tysięcy złotych, a docelowo w kolejnych edycjach start-upy otrzymają łącznie 1 milion złotych. To realne wsparcie finansowe wynikające z „Umowy z mieszkańcami Katowic” na wsparcie innowacyjnych, rozwijających się firm z Katowic.

- Liczymy, że te pieniądze realnie pomogą we wdrożeniach najlepszych pomysłów. Chcemy pilotować również te pomysły, które otarły się o kolejne etapy konkursu, nie zostały wybrane, ale mają potencjał. Nabór w pierwszej edycji pokazał, że w naszym mieście jest z czego wybierać i przy wsparciu miasta możliwy jest rozwój tych najlepiej rokujących inicjatyw – podkreśla Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów UM Katowice.

                Finał rozpocznie się w czwartek, 10.06 o godzinie 12.30. Ze względów ograniczeń spowodowanych pandemią będzie transmitowany w mediach społecznościowych, na profilach FB Katowice – oficjalny profil miasta @Katowice.eu oraz Strefa Innowacji Miasta Katowice @Rawa.Ink. Półfinał w tej formule obejrzało na żywo lub z odtworzenia ponad 4 tysiące użytkowników. Więcej szczegółów dotyczących samego konkursu można znaleźć na stronie kopalniastartupow.katowice.eu.