Kopalnia Startupow

logo projektu
plik foto id: 1400002941

08 lipiec 

Laureaci „Kopalni Start-upów” wprowadzili się do nowych biur w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink!

Trójka laureatów II edycji miejskiego konkursu pn. „Kopalnia Start-upów” otrzymała w czerwcu swoje biura w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink. Ta część nagrody to dwa lata możliwości funkcjonowania w nowoczesnej, wygodnej przestrzeni biurowej w samym centrum miasta, a także pomoc specjalistów, partnerów Inkubatora, co umożliwi sukcesywny rozwój projektu i skalowanie wdrożeń z Katowic na globalne rynki.

Laureaci zostali wybrani spośród 33 zgłoszonych projektów. W finale 7 kwietnia br. zmierzyło się 10 najlepszych zespołów, które zostały objęte programem mentoringowym. Celem programu była pomoc w poszerzeniu kompetencji biznesowych, umiejętności w zakresie zarządzania zespołami, wdrażania innowacji, czy w przygotowaniu się do wystąpienia przed jurorami. Po ostatecznych prezentacjach, które składały się z pitch speech i dyskusji z jurorami, czołowa trójka przedstawia się następująco:

  1. Eco-factories – projekt przetwarzania odpadów tytanowych w proszki do druku 3D
  2. Locatick – projekt aplikacji do planowania, weryfikacji wykonania i rozliczenia usług realizowanych w terenie
  3. LBA – projekt platformy edukacyjnej o tematyce IT dla dzieci i młodzieży do prowadzenia zajęć w trybie online

Na zwycięzców czekała nagroda w wysokości 150 tysięcy złotych brutto, w tym dwuletni pakiet najmu biura w Rawa.Ink. Drugie miejsce to nagroda rzędu 100 tysięcy złotych brutto, a trzecie 80 tysięcy złotych brutto.

- Wszystkim laureatom składam wyrazy uznania za kreatywność i pomysłowość jakimi wykazali się biorąc udział w konkursie. Widzę, że „Kopalnia Start-upów” wzmacnia środowisko start-upowe i jest zachętą do rozwijania innowacyjnych pomysłów, ponieważ poziom przygotowania i dojrzałość projektów rośnie. Zwycięzcom gratuluję – jestem przekonany, że nagroda finansowa oraz wsparcie Miejskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Rawa.Ink pomogą dobrze ukierunkować rozwój ich projektów – podkreśla Prezydent Katowic Marcin Krupa.

W nadchodzącym roku na pewno odbędzie się jeszcze jedna edycja konkursu. Do katowickich start-upów trafi w ten sposób łącznie 1 milion złotych, które pomogą w rozwoju młodych, wysoko technologicznych firm. To wszystko efekt „Umowy z mieszkańcami” zaproponowanej przez Prezydenta Marcina Krupę. Konkurs ma pomóc w stymulowaniu środowiska innowatorów w naszym mieście.
W całym procesie konkursowym uczestnicy zetknęli się z Zespołem Oceniającym liczącym dwudziestu praktyków biznesu, mentorów, przedstawicieli samorządu gospodarczego i zrzeszeń przedsiębiorców, menadżerów inkubacji i specjalistów od zarządzania innowacyjnymi projektami oraz zespołami.

Najnowszą okazją do rozwoju dla laureatów I oraz II edycji konkursu „Kopalnia Start-upów” był program akceleracyjny organizowany przy okazji WUF11 w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink prowadzony przez doświadczonych ekspertów i trenerów.